Dieta Kwaśniewskiego – Kontrowersyjny sposób odżywiania

dieta kwaśniewskiego

Za twórcę diety optymalnej uznawany jest Jan Kwaśniewski, będący znanym lekarzem i dietetykiem z Ciechocinka. Według jego opinii produkty zwierzęce z powodzeniem można spożywać w niemal nieograniczonej ilości, gdyż za niekontrolowane podniesienie wagi odpowiedzialne są głównie węglowodany.

W wyniku wieloletnich badań i obserwacji Kwaśniewski dowiódł, że najbardziej spektakularne efekty w w utracie wagi daje kompozycja diety o odpowiednio dobranych proporcjach tłuszczy, białek i węglowodanów. Według niego na 1 g białka powinno się spożywać około 3 g tłuszczu i nie więcej niż 0, 5 g węglowodanów. Dieta Kwaśniewskiego charakteryzuje się tym, że należy utrzymywać stałe proporcje różnych składników odżywczych.
Zdaniem Kwaśniewskiego tradycyjna polska kuchnia jest zbyt bogata w węglowodany, co stanowi główną przyczynę znacznej zachorowalności na choroby miażdżycowe oraz choroby układu krążenia. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji dostrzec można, że bogate w tłuszcze diety nie są wcale szkodliwe! Przyjmuje się, że zwykle je się 3 posiłki dziennie. Bazą diety Kwaśniewskiego są głównie jajka, różnego rodzaju produkty mleczne, sery oraz mięso. Wszystkie dania mogą być podawane z różnymi dodatkami, np. majonezem, śmietaną czy masłem. Z reguły powinno się zjadać nawet około 150- 200 g mięsa, zależnie od wyjściowej wagi, wieku i płci. Pamiętać należy jednak, żeby nie włączać do diety więcej niż 50 g węglowodanów na dzień. Należy również zrezygnować ze znacznej ilości warzyw i słodkich owoców, takich jak gruszki, jabłka czy banany, a także pieczywa i innych potraw mącznych.
Dieta Kwaśniewskiego zaleca spożywanie znacznej ilości tłuszczy zwierzęcych, m.in. smalcu, masła i słoniny. Poleca się również włączenie do dziennej diety przynajmniej 4 żółtek jaj, znacznej ilości tłustych serów, galaretek mięsnych, jak również gęstych sosów, tłustej wieprzowiny oraz ryb. Można ją wzbogacić o majonez, tłustą śmietanę i napoje z małą zawartością cukru. Podczas stosowania diety Kwaśniewskiego należy bezwzględnie unikać spożywania nie tylko słodyczy, ale również owoców i ich przetworów. Należy wyłączyć z diety takie produkty jak ryż, kasze, pieczywo, makarony, ciasta, gotowane ziemniaki, czy też warzywa strączkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *