Dieta 1000 kalorii została stworzona z myślą o osobach, które pragną szybko i bez większych wyrzeczeń schudnąć kilka nadprogramowych kilogramów.

Jeszcze do niedawna była jedną z popularniejszych diet redukcyjnych, obecnie zaś jest odradzana przez dietetyków jako zbyt restrykcyjna i destrukcyjna dla organizmu.

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby wynosi zwykle 2000 kcal. Jak sama nazwa wskazuje, dieta ta polega na zmniejszeniu dziennej racji żywieniowej o połowę tak, by łączna ilość spożywanych kalorii nie przekraczała 1000. Twórcy diety zalecają zjadanie 5 małych zbilansowanych posiłków dziennie co 2-3 godziny. Ich zdaniem śniadanie powinno być spożywane do 2 godzin po przebudzeniu, a ostatni posiłek nie później niż po 19:00. Koniecznie należy wykluczyć produkty niezdrowe, przetworzone i ciężkostrawne.

  • Zapomnij o słodyczach, słonych przekąskach, napojach gazowanych, alkoholu i fast foodach.
  • Zrezygnuj ze słodzenia herbaty i kawy, a jeśli nie potrafisz zrezygnować z cukru zastąp go mniej kalorycznym słodzikiem.
  • Pamiętaj o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Ostre przyprawy pobudzają apetyt, warto zastąpić je tradycyjnymi ziołami.
  • Ograniczmy tłuszcze zwierzęce(olej, smalec), żółte sery i białe pieczywo.

W naszym codziennym jadłospisie powinny pojawić się warzywa i owoce, chude twarogi, jogurty naturalne, mięso i wędliny drobiowe oraz ciemne, razowe pieczywo. Dopilnuj, by śniadanie nie przekraczało wartości 250 kcal, przekąska i podwieczorek miały po 100 kcal, obiad 350, a kolacja nie więcej niż 200. Przestrzegając ściśle zasad diety stracisz na wadze 1-2 kg tygodniowo.

Jeżeli stosujesz tą dietę przez czas dłuższy niż miesiąc, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Warto dostarczać organizmowi suplementy diety, które dostaniesz w każdej aptece. Dieta 1000 kcal nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dla osób pracujących fizycznie i młodzieży w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *