Dieta Atkinsa nawana czasem dietą niskowęglowodanową jest jednym ze skutecznych sposobów na zwalczanie otyłości i wspomaganie utraty zbędnych kilogramów, bez wyraźnej potrzeby ograniczania ilości spożywanych kalorii. Dieta Atkinsa opiera się głównie na spożywazniu posiłków ze znaczną zawartością białek i tłuszczu, przy jednoczesnej redukcji potraw zawierających węglowodany proste i złożone. Zakłada się, że główną przyczyną nadmiernej otyłości jest stałe łączenie tłuszczów z białkami oraz węglowodanami.

Dieta Atkinsa składa się z czterech cykli, trwających po dwa tygodnie każdy. W etapie diety, określanej wprowadzającą, należy wyraźnie ograniczyć jedzenie cukrów do nie więcej niż 20 g na dzień. W tej fazie jadłospis powinien obejmować przede wszystkim ryby, mięso, sery, jajka, a także owoce morza oraz dobrej jakości tłuszcze roślinne. Z menu należy przede wszystkim wykluczyć różnego rodzaju pieczywo i produkty zbożowe, owoce, chudy nabiał, teinę, kofeinę oraz wszystkie warzywa ze znaczną zawartością skrobi. Unikać należy wszystkich węglowodanów, w tym miodu i słodyczy, a także alkoholu i napojów gazowanych. Ze względu na ograniczenie ilości owoców i warzyw istnieje potrzeba dostarczania niezbędnych składników mineralnych, zawartych w odpowiednich suplementach diety.

Po okresie dwóch pierwszych tygodniach diety dzienną dawkę węglowodanów należy zwiększyć do ok. 30- 50 gram dziennie. W tym czasie warto spożywać warzywa, wszystkie owoce jagodowe oraz orzechy. Głównym elementem codziennej diety powinny jednak pozostać przede wszystkim białka i tłuszcze.

Trzecia i czwarta faza wiążą się z przyjmowaniem odpowiedniej dawki węglowodanów, ściśle zalecanej przez dietetyków do wagi ciała (powinny one stanowić do 40% ogólnej wartości przyjmowanych kalorii). Należy przy tym pamiętać, żeby nie łączyć w posiłkach cukrów z białkami, takimi jak jajka, nabiał, ryby czy mięso. Dieta Atkinsa wyklucza wszelkie tradycyjne połączenia typu: płatki z mlekiem, bułka z szynką czy kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą. W czasie diety można jednak pić kawę i herbatę bez cukru. Jedzenie surówek lub wędlin należy pozostawić na okres między głównymi posiłkami.

Warto wspomnieć, że dietę Atkinsa mogą stosować jedynie zdrowe osoby, a przed jej wdrożeniem zawsze poleca się konsultację z dietetykiem lub lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *