Za twórcę diety optymalnej uznawany jest Jan Kwaśniewski, będący znanym lekarzem i dietetykiem z Ciechocinka. Według jego opinii produkty zwierzęce z powodzeniem można spożywać w niemal nieograniczonej ilości, gdyż za niekontrolowane podniesienie wagi odpowiedzialne są głównie węglowodany.

W wyniku wieloletnich badań i obserwacji Kwaśniewski dowiódł, że najbardziej spektakularne efekty w w utracie wagi daje kompozycja diety o odpowiednio dobranych proporcjach tłuszczy, białek i węglowodanów. Według niego na 1 g białka powinno się spożywać około 3 g tłuszczu i nie więcej niż 0, 5 g węglowodanów. Dieta Kwaśniewskiego charakteryzuje się tym, że należy utrzymywać stałe proporcje różnych składników odżywczych.
Zdaniem Kwaśniewskiego tradycyjna polska kuchnia jest zbyt bogata w węglowodany, co stanowi główną przyczynę znacznej zachorowalności na choroby miażdżycowe oraz choroby układu krążenia. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji dostrzec można, że bogate w tłuszcze diety nie są wcale szkodliwe! Przyjmuje się, że zwykle je się 3 posiłki dziennie. Bazą diety Kwaśniewskiego są głównie jajka, różnego rodzaju produkty mleczne, sery oraz mięso. Wszystkie dania mogą być podawane z różnymi dodatkami, np. majonezem, śmietaną czy masłem. Z reguły powinno się zjadać nawet około 150- 200 g mięsa, zależnie od wyjściowej wagi, wieku i płci. Pamiętać należy jednak, żeby nie włączać do diety więcej niż 50 g węglowodanów na dzień. Należy również zrezygnować ze znacznej ilości warzyw i słodkich owoców, takich jak gruszki, jabłka czy banany, a także pieczywa i innych potraw mącznych.
Dieta Kwaśniewskiego zaleca spożywanie znacznej ilości tłuszczy zwierzęcych, m.in. smalcu, masła i słoniny. Poleca się również włączenie do dziennej diety przynajmniej 4 żółtek jaj, znacznej ilości tłustych serów, galaretek mięsnych, jak również gęstych sosów, tłustej wieprzowiny oraz ryb. Można ją wzbogacić o majonez, tłustą śmietanę i napoje z małą zawartością cukru. Podczas stosowania diety Kwaśniewskiego należy bezwzględnie unikać spożywania nie tylko słodyczy, ale również owoców i ich przetworów. Należy wyłączyć z diety takie produkty jak ryż, kasze, pieczywo, makarony, ciasta, gotowane ziemniaki, czy też warzywa strączkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *