W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega dieta budwigowa. Opiera się ona na wzmożonym spożywaniu oleju lnianego i serka twarogowego. Regularne stosowanie tego typu diety zapewnić może wiele korzyści zdrowotnych. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej na czym ona polega.

W kwestii diet, a szczególnie ich wpływu na zdrowie, pojawiają się tysiące skrajnych komentarzy lekarzy czy dietetyków. O ile potrafimy podejść w miarę pozytywnie do stwierdzenia, że dieta x może pomóc nam w utracie kilogramów, o tyle stwierdzenia, że istnieje dieta antynowotworowa, już wzbudza skrajne emocje. Jedno jest pewne. Dieta budwigowa to jedna z najbardziej uniwersalnych diet, pozwalająca na utrzymanie odpowiedniej kondycji organizmu. Może to również sprzyjać mniejszemu prawdopodobieństwa zapadania na różne choroby. Jednocześnie, jest to też jedna z najlepiej naukowo uzasadnionych diet.

Dieta budwigowa czyli co?

Dieta budwigowa to sposób żywienia, oparty na dostarczaniu do organizmu odpowiednich substancji odżywczych. W sposób oczywisty regulują one jego pracę i pomagają w regeneracji szkód, wyrządzonych przez stany chorobowe. Głównym składnikiem diety dr Budwig jest specyficzna pasta, będąca podstawą jadłospisu. Przyrządza się ją z 12,5 dkg chudego, białego twarogu, oraz oleju lnianego. Wszystko w odpowiednich proporcjach.

Odpowiednie proporcje to od 6-8 łyżek dla osób chorych oraz 2-4 łyżek dla osób zdrowych. Poleca się przyjmować ok. 1g na1kg masy ciała dla dzieci. Pastę tą najlepiej przygotowywać w blenderze lub mikserze typu kuflowego. Gotowa pasta powinna mieć konsystencję zbliżoną do majonezu. Jej okres trwałości do spożycia to około 48 godzin od momentu jej wytworzenia. Do pasty można dodać miodu, świeżego ogórka lub szczypiorku, a także imbiru czosnku lub cebuli. Taka ilość pasty wystarcza na dzienną dawkę substancji regenerujących dla naszego organizmu. Możemy również dodawać ją do potraw lub traktować, jako osobną przekąskę.

Działanie diety budwigowej

Dieta budwigowa, to sposób żywienia, który polega na tym by zapobiegać zamiast leczyć. Dlatego też, nie jest to tylko zjadanie odpowiedniej ilości pasty dr Budwig, ale też przestrzeganie pewnych zasad żywienia. Spożywamy tylko produkty świeże, bez chemicznych dodatków i polepszaczy. Jedynym tłuszczem w diecie powinien być olej lniany, którego nie należy używać do smażenia, oraz najlepiej by był spożywany w postaci pasty budwigowej. Dzięki temu można osiągnąć najwyższe rezultaty lecznicze. Pół godziny przed każdym posiłkiem, należy wypić minimum pół szklanki soku owocowego lub wody. Dieta budwigowa to także zalecenie, by jak najwięcej czasu w ciągu dnia, o ile to możliwe, spędzać na słońcu. Należy także pić około 2 litrów wody dziennie.

W ramach zbilansowania odpowiednich substancji odżywczych należy codziennie spożywać świeże owoce w 3 lub 4 średnich porcjach (nie należy mieszać różnych owoców). Poleca się do tego dodać minimum szklankę soku owocowego dziennie, (jeżeli preferujemy sok z cytrusów, musimy odczekać po jego wypiciu kilka godzin, zanim spożyjemy pastę). W diecie znajdują się także warzywa, głownie kapustne, a także pełnoziarniste pieczywo, świeże ryby morskie, zmielone siemię lniane, szklanka kefiru, maślanki lub jogurtu.

Co jeszcze warto wiedzieć o diecie budwigowej

Dieta budwigowa to stanowczy zakaz spożywania sztucznych słodzików oraz cukru, nawet brązowego. Jeżeli musimy mieć słodki posiłek, można używać do tego celu miodu. W diecie nie mogą znaleźć się inne tłuszcze niż olej lniany. Odpada też tłusty nabiał. Nie można spożywać produktów smażonych. Jeżeli chodzi o mięso, jeśli jest taka możliwość, powinniśmy całkowicie wykluczyć je z jadłospisu. Ewentualnie, od czasu do czasu, można przyrządzać posiłek mięsny. Należy jednak mieć pewność, że mięso nie zawiera w sobie sztucznych hormonów i modyfikacji.

Cała terapia, od momentu ustąpienia objawów, które nas niepokoiły, powinna trwać około 5 lat. Dieta budwigowa ma też działanie silnie oczyszczające, dlatego należy się z nią wstrzymać w przypadku radio czy chemoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *