Od jakiegoś czasu dużo się mówi na temat zielonej herbaty i jej rzekomych właściwości odchudzających. Coraz więcej ludzi zaczęło się tym interesować i sięgać po ten tradycyjny Chiński napar, z nadzieją, że dzięki temu odchudzanie stanie się łatwiejsze i szybsze.

Bez wątpienia napar ten posiada wiele dobrych właściwości i pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Ale czy samo picie zielonej herbaty może przyczynić się do utraty wagi? Sprawdźmy jakie są fakty i co na temat zielonej herbaty mówią naukowcy. Czy faktycznie posiada jakieś właściwości,które pozwoliłyby stwierdzić, że ma pozytywny wpływ na odchudzanie?

Dlaczego warto pić zieloną herbatę

  • Zielona herbata poprawia Twój metabolizm – badania opublikowane w “American Journal of Clinical Nutrition” dowodzą, że ekstrakt z zielonej herbaty powoduje znaczne zwiększenie zużycia energii przez organizm. Naukowcy sprawdzili także, że picie zielonej herbaty przyśpiesza tempo metabolizmu aż o 4%. Efekt ten prawdopodobnie spowodowany jest obecnością polifenoli katechiny w zielonej herbacie. Właściwości te sprawiają, że wzrasta tempo utleniania tłuszczów oraz termo genezy, czyli organizm szybciej spala kalorie.
  • Zielona herbata hamuje wchłanianie tłuszczu i pomaga w regulacji glukozy – eksperci mówią, że katechiny z zielonej herbaty pomagają hamować przepływ glukozy do komórek tłuszczowych. Zielona herbata może również działać jako regulator glukozy. Pomaga spowolnić przyrost cukru we krwi po posiłku, co zapobiega skokom poziomu insuliny a w następstwie magazynowaniu tłuszczu.
  • Zielona herbata może pomóc w zmniejszeniu apetytu – naukowcy z University of Chicago odkryli, że zielona herbata może hamować apetyt. W eksperymencie wykorzystali szczury, którym wstrzyknęli ekstrakt z zielonej herbaty. W ciągu tygodnia od zastrzyku, gryzonie skonsumowały aż o 60% mniej pożywienia niż to czyniły normalnie.

Zielona herbata to nie jest cudowny lek na odchudzanie

Przy wszystkich zaletach zielonej herbaty, należy pamiętać, że nie jest ona magicznym lekiem, który spowoduje, że będziemy chudnąć bez wysiłku. Jest to bardzo zdrowy napar, który może wspomóc odchudzanie, jednak aby uzyskać satysfakcjonujące efekty należy również zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej oraz o zmiany w codziennej diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *