Eukaliptus to wspaniała roślina, która znajduje zastosowanie w wielu terapiach zdrowotnych. Pomaga m.in. w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych a także na niektóre dolegliwości dermatologicznych. Najbardziej popularne są maści i olejki eukaliptusowe, które można z łatwością dostać w sklepach zielarskich i aptekach.

Eukaliptus pochodzi z Australii i jest to tak naprawdę ponad 700 gatunków drzew. Chociaż eukaliptus jest często znany wyłącznie jako pokarm dla misi koala, jego zastosowanie znacznie wykracza poza bycie źródłem pożywienia dla miejscowej fauny i został on doceniony dzięki wielu korzyściom dla zdrowia. Aborygeni używali naparów z liści eukaliptusa do różnych dolegliwości, w tym do zapalenia zatok, przeziębienia i gorączki. W XIX wieku olejek eukaliptusowy był używany w angielskich szpitalach do zmniejszenia zapalenia dróg moczowych. Inne systemy lecznicze, takie jak Ajurweda medycyna grecka i chińska również wykorzystują przepisy dotyczące eukaliptusa.

Jak działa eukaliptus?

Eukaliptus zawiera szereg związków z przeciwskurczowych, przeciwzapalnych, wykrztuśnych i zmniejszających przekrwienie. Ta kombinacja jest potęgą, a jego właściwości wynikają częściowo ze względu na związek o nazwie cyneol. Cyneol to typowo aktywny składnik eukaliptusa, a ponieważ jest to środek wykrztuśny, może zmniejszyć kaszel i walczy z chorobami górnego odcinka układu oddechowego.

Dolegliwości oddechowe a eukaliptus

Ponieważ eukaliptusa zawiera przeciwutleniacze, może wzmocnić układ odpornościowy podczas przeziębienia, grypy lub innej choroby i pomóc w walce z infekcją. Badanie przeprowadzone w Brazylii sprawdzało kojący wpływ olejku eukaliptusowego i stwierdziło, że posiada on działanie przeciw podrażnieniom. Chińscy badacze natomiast analizowali różne oleje eukaliptusowe i uznali, że zawierają one duże ilości związków fenolowych, które są antyoksydantami roślinnymi.

W Niemczech zatwierdzono eukaliptusową herbatę, jako herbatę terapeutyczną do leczenia podrażnienia gardła. W Stanach Zjednoczonych jest używany głównie jako środek wykrztuśny i występuje w wielu środkach do leczenia kaszlu i przeziębień, w formie pastylek i syropów.

Mimo że eukaliptus jest stosowany doustnie, są pewne sytuacje, gdy olej ten jest niebezpieczny, zarówno przy stosowaniu przy przyjmowaniu, jak i stosowaniu bezpośrednio na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczania.

Jak pozbyć się cellulitu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *