Każda kobieta w ciąży powinna odżywiać się właściwie, żeby móc zapewnić odpowiedni rozwój swojego dziecka. Warto pamiętać, że nie należy nigdy jeść za dwoje, ale dla dwojga. Jaka jest zatem odpowiednia dieta w ciąży? Koniecznie przeczytaj!

Dzienne zapotrzebowanie na kalorie ciężarnej kobiety jest wyższe o ok. 300-500 kcal. Ciężkostrawne i tłuste posiłki nie są jednak właściwym rozwiązaniem. Nie tylko wpłyną na rozwój dziecka negatywnie, ale również mogą stanowić przyczynę wzmożonego występowania wielu dolegliwości, takich jak wzdęcia czy opuchlizna nóg. Warto zatem postawić na lekkie i zdrowie posiłki, jedzone ok. 5 razy dziennie. Wskazane jest również dołączenie do każdego z nich porcji owoców i warzyw. Praktycznie zapomnieć należy o kawie i wszelkich mocniejszych używkach, w szczególności piciu alkoholu i paleniu tytoniu.

W jadłospisie kobiety w ciąży powinny na pewno pojawić się ryby, mięso drobiowe i chude wędliny. Warto zawsze wybierać produkty, zawierające bardzo cenne białko i kwasy omega-3, będące podstawą dla zdrowego rozwoju płodu. Niewątpliwie bardzo ważne są również suplementy diety, pozwalające uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Zaleca się profilaktyczne przyjmowanie kwasu foliowego, który naturalnie zapobiega występowaniu ewentualnych wad wrodzonych, szczególnie dotykających układu nerwowego dziecka. Tego typu suplement diety można znaleźć w każdej aptece bez recepty, a wiele z nich jest specjalnie dedykowanych na określone trymestry ciąży.

Dobra dieta w ciąży stawia także na produkty z znaczną ilością błonnika, regulującego procesy trawienia. W szczególności zwraca się uwagę na ciemne pieczywo razowe oraz wszelkie produkty z pełnych ziaren zbóż. pozwalają one ponadto polepszyć ogólne samopoczucie.

W przypadku występowania tzw. zachcianek, niewątpliwie dobrze jest kierować się swoją intuicją, a przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zdrowy organizm zwykle samodzielnie sygnalizuje jakich składników odżywczych mu brakuje w danym momencie, przejawiając to chęcią na jedzenie określonych produktów czy dań. Zawsze należy jednak pamiętać o umiarze, gdyż dieta w ciąży posiada pewne wskazania i ograniczenia!

Większość kobiet w ciąży w obawie o rozwój i zdrowie swojego dziecka praktycznie całkowicie rezygnuje z wszelkiej aktywności fizycznej. Zupełnie niepotrzebnie! Różnego rodzaju spacery, ćwiczenie jogi, a nawet regularny basen czy taniec bardzo pozytywnie wpłyną, nie tylko na lepsze samopoczucie ciężarnej, ale również zapewnią lepszy rozwój płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *